logo


no avatar

St. Paul, New London sweep area tri-meets

By Norwalk Reflector staff • Apr 10, 2019 at 9:45 PM

NORWALK — The St. Paul boys and girls track and field teams swept Tuesday’s Firelands Conference tri-meet over visiting Monroeville and Crestview at Whitney Field.

The Flyer boys finished with 74 points, which was well ahead of the Cougars and Eagles, who both registered 45.5 points. On the girls side, St. Paul scored 62 points to edge Crestview (58) and the Eagles (44).

Below are the area runners and field event athletes who took first place in their respective events:

 

 

Boys first place winners

4x800 relay: St. Paul (Lily Dowdell, Claire Ceccoli, Olivia Hosack, Holly Powers), 10:44.71

110 hurdles: Sawyer Schafer, Monroeville, 16.78

4x200 relay: St. Paul (Adam Baker, Justin Butler, Treg Smith, Cam Caizzo), 1:36.72

4x100 relay: St. Paul (Adam Baker, Justin Butler, Treg Smith, Cam Caizzo), 45.72

400 dash: Nate Tokarsky, St. Paul, 55.91

300 hurdles: Sawyer Schafer, Monroeville, 43.44

200 dash: Cam Caizzo, St. Paul, 23.58

3200 run: Noah Avendano, St. Paul, 10:42.50

4x400 relay: St. Paul (Justin Hammersmith, Nate Tokarsky, Zach Stine, Caleb Schwan), 3:48.97

High jump: Chayce Schaub, Monroeville, 5-feet-10

Long jump: Chayce Schaub, Monroeville, 20-feet-3.5

Shot put: Davis Hedrick, St. Paul, 48-feet-7

Discus: Davis Hedrick, St. Paul, 163-feet-8

 

Girls first place winners

4x800 relay: St. Paul (Zach Stine, Caleb Schwan, Nate Tokarsky, Noah Avendano), 8:57.39

100 hurdles: Delaney Giles, Monroeville, 17.76

100 dash: Gwen Olcott, St. Paul, 13.10

4x200 relay: St. Paul (Abbie Stine, Camille Endsley, Sarah Matlack, Gwen Olcott), 1:55.77

4x100 relay: St. Paul (Danielle Smith, Sarah Matlack, Abbie Stine, Gwen Olcott), 54.39

300 hurdles: Adrian Barman, Monroeville, 52.45

800 run: Lily Dowdell, St. Paul, 2:28.71

200 dash: Gwen Olcott, St. Paul, 28.05

3200 run: Madelyn McCall, St. Paul, 13:46.64

4x400 relay: St. Paul (Abbie Stine, Lily Dowdell, Camille Endsley, Sarah Matlack), 4:26

High jump: Camille Endsley, St. Paul, 4-feet-10

Long jump: Danielle Smith, St. Paul, 14-feet-5.5

 

New London sweeps area tri-meet

NEW LONDON — The New London boys and girls track and field teams swept Tuesday’s non-league tri-meet at Recreation Park.

The boys scored 76 points, which was just ahead of Norwalk (73.5), while Western Reserve scored 25.5 points. in the girls points race, the Wildcats had 68 points, which just edged Western (66), while Norwalk scored 38 points.

Below are the area runners and field event athletes who took first place in their respective events:

Girls first place winners

 

Shot put: Marisa Molnar, New London, 35-feet-10

Discus: Marisa Molnar, New London, 128-feet-8

Long jump: Lana Oglesby, Norwalk, 15-feet-1

High jump: Morgan Spettle, W. Reserve, 4-feet-6

Pole vault: Mylea Barber, Norawlk, 6-feet-6

4x800 relay: New London (Gabrielle Osterland, Esther Schmidt, Kaylin Williams, Savannah Shaver), 10:50.1

100 hurdles: Taylar Howell, New London, 17.0 seconds

100 dash: McKenna Wodruff, W. Reserve, 13.80

4x200 relay: W. Reserve (Morgan Spettle, Aliyah Perez, Karagan Kerby, Baylee Ruppert), 1:57.30

1600 run: Gabrielle Osterland, New London, 6:07.70

400 dash: Kaylin Williams, New London, 1:06.03

300 hurdles: Taylar Howell, New London, 52.55

800 run: McKenna Woodruff, W. Reserve, 2:41.60

200 dash: Lana Oglesby, Norwalk, 28.40

3200 run: Savannah Shaver, New London, 12:54

4x400 relay: W. Reserve (Tabi Pausch, Aliyah Perez, McKenna Woodruff, Morgan Spettle), 4:30

 

Boys first place winners

Shot put: Trey Leroux, Norwalk, 52-feet-9

Discus: Trey Leroux, Norwalk, 144-feet-9

Long jump: JJ Weisenberger, W. Reserve, 19-feet-8.5

High jump: Riley Suhr, W. Reserve, 5-feet-8

Pole vault: Jacob Allen, New London, 14-feet-1

4x800 relay: Norwalk (Wyatt Hale, Kyler Kromer, Jad Olgesby, Mitchell Sommers), 8:37.10

110 hurdles: Jacob Jarrett, W. Reserve, 17.60

100 dash: Jake Sommers, Norwalk, 11.3

4x200 relay: Norwalk (Caleb Robinson, Ian Scheid, Mason Hughes, Tche Leroux), 1:36.30

1600 run: Curtis Joppeck, New London, 4:45.90

4x100 relay: Norwalk (Trevon Raymore, Mason Hughes, Ian Scheid, Jake Sommers), 45.34

400 dash: Mitchell Sommers, Norwalk, 55.0

300 hurdles: Gabriel Hainline, Norwalk, 46.28

800 run: Carson Coey, New London, 2:15.50

200 dash: Tche Leroux, Norwalk, 22.90

3200 run: Curtis Joppeck, New London, 10:36

4x400 relay: New London (Aaron Reed, Carson Coey, Curtis Joppeck, Mitchell Joppeck), 3:42

Norwalk Reflector Videos