logo


no avatar

Seven from Norwalk earn SBC Lake first team

By Norwalk Reflector staff • Nov 5, 2019 at 5:34 PM

Seven players from SBC Lake Division co-champion Norwalk earned a spot on the all-league first team offense and defense lists, released on Tuesday.

The Truckers (8-2, 4-1) shared the league title with Tiffin Columbian (9-1, 4-1). They host Cleveland Glenville at 7 p.m. Friday in a Division III Region 10 first-round matchup at Whitney Field.

On offense, standout senior running back Evan Stumpf was a unanimous selection to the first team. He was joined on offense by center Kaleb Bauman and tackle Trey Leroux, both seniors.

Stumpf ran for 1,994 yards and 23 touchdowns during the regular season, averaging 9.1 yards on 218 attempts. Bauman and Leroux helped pave the way for a Norwalk offense that averaged 397 yards and 36.6 points per game this season.

Defensively, Norwalk senior lineman Gabe Phillips (39 tackles, 10 sacks), senior linebacker Alec Maloney (116 tackles, 4 sacks, 3 interceptions), senior defensive back Ryan Sowders (50 tackles, 3 INTs) and junior kicker Garrison Smith (48-of-48 PATs, 10-of-11 FGs) were also first team selections.

Earning first team honors for Bellevue (6-4, 2-3) — which qualified for the playoffs in Div. IV Region 14 — included receiver Caleb Marshall (35 catches, 754 yards, 13 TDs) and Jack Howey (507 yards, 9 TDs) at running back.

Collin Corapi (51 tackles, 3 sacks), Howey (82 tackles) and Jack Fitzgerald (48 tackles) were first team selections on the line, linebacker and defensive backfield for the Redmen.

Second team selections on offense for Norwalk included Sowders (41 catches, 639 yards, 4 TDs) at receiver and senior Laurence Newland at guard. Junior defensive lineman Jakob Stebel (43 tackles, 10 sacks), senior linebacker Josh Neuberger (90 tackles, 3 sacks, 2 INTs) and senior defensive backs Ethan Hernandez (52 tackles, 3 sacks) and Jake Sommers (15 tackles, INT) were second team defense.

Honorable mention for Norwalk included Phillips and Logan Weinert on the offensive line and Oliver Maloney at receiver. Anthony Weisenberger (DL) and Andrew Mozina (LB) were honorable mention on defense for the Truckers.

 

ALL-LAKE DIVISION

Most Outstanding Performer: Terion Stewart, Sandusky

First team offense

Quarterback: Chase Frankhauser, Columbian, Sr.

End: Jack Morrison*, Clyde, Sr.

Receiver: Caleb Marshall*, Bellevue, Sr.; Nick Koerper, Columbian, Sr.; Carson Rieman, Clyde, Sr.

Running back: Terion Stewart*, Sandusky, Sr.; Evan Stumpf*, Norwalk, Jack Howey, Bellevue, Sr.

Center: Kaleb Bauman, Norwalk, Sr.

Guard: Sam McNulty, Perkins, Sr.; Frank Fultz, Clyde, Sr.

Tackle: Trey Leroux, Norwalk, Sr.; Drake Devore, Columbian, Sr.

First team defense

Defensive line: Collin Corapi*, Bellevue, Jr.; Drake Devore, Columbian, Sr.; Remmington Norman, Clyde, So.; Gabe Phillips, Norwalk, Sr.

Linebacker: Alec Maloney*, Norwalk, Sr.; Jack Howey, Bellevue, Sr.; Derick Coleman, Clyde, Sr.; Vinny D’Amico, Sandusky, Sr.

Defensive back: Nick Webb, Clyde, Sr.; Jack Fitzgerald, Bellevue, Sr.; Noah Caston, Sandusky, Sr.; Ryan Sowder, Norwalk, Sr.

Specialist: Garrison Smith, Norwalk, Jr.

Second team offense

Quarterback: Ryan Lozier, Clyde, Sr.

End: Rashon Redding, Sandusky, Sr.

Receiver: Noah Caston, Sandusky, Sr.; Ryan Sowders, Norwalk, Sr.; Jack Fitzgerald, Bellevue, Sr.

Running back: Gunner Golden, Clyde, Sr.; Tai Carter, Perkins, Sr.

Center: Hank Webb, Clyde, Sr.

Guard: Joe Commarato, Bellevue, Sr.; Lawrence Newland, Norwalk, Sr.

Tackle: London Havens, Sandusky, Sr.; Evan Straub, Bellevue, So.

Second team defense

Defensive line: Dazeion Wright, Sandusky, Sr.; Adam Schenk, Perkins, Sr.; Damion Hay, Bellevue, Sr.; Jakob Stebal, Norwalk, Jr.

Linebacker: Josh Nueberger, Norwalk, Sr.; Brody Conley, Columbian, So.; Jordan Jackson, Perkins, Sr.; Dalton Weller, Bellevue, Sr.

Defensive back: Chase Frankhauser, Columbian, Sr.; Ethan Hernandez, Norwalk, Sr.; Cameron Smith, Perkins, Sr.; Jake Sommers, Norwalk, Sr.; Robert Daniel, Columbian, Sr.

Specialist: Michael Franklin, Sandusky

Honorable mention offense

Quarterback: Keegan Ray, Bellevue, Jr.; End: Oliver Maloney, Norwalk, Jr.; Receiver: Adam Koviak, Clyde, Sr.; Running back: Nick Jackson, Columbian, Sr.; Center: Briley Boes, Columbian, Sr.; Guard: Lane Irving, Columbian, Sr.; Gabe Phillips, Norwalk, Sr.; Tackle: Logan Weinert, Norwalk, Sr.

Honorable mention defense

Defensive line: Anthony Weisenberger, Norwalk, Sr.; Linebacker: Rashon Redding, Sandusky, Sr.; Andrew Mozina, Norwalk, So.; Defensive back: Xavier Parker, Sandusky, Sr.; Specialist: Mason Scott, Columbian, Sr.

 

BAY DIVISION

Edison’s Brewer two-way first team

Senior standout fullback and linebacker Jacob Brewer was a unanimous selection to both sides of the ball on the All-SBC Bay Division list, released Tuesday.

Brewer rushed 142 times for 1,098 yards and 22 TDs during the regular season for the playoff-bound Chargers (7-3, 4-1), who visit Shelby (7-3) at 7 p.m. Saturday in Div. IV Region 14.

On defense, Brewer finished with 53 tackles, three tackles and an interception from his outside linebacker position.

Joining Brewer on the first team from Edison was offensive guard, senior Justin Daniel, and senior offensive tackle Tim Straka. The Chargers averaged 365 yards and 33.1 points per game this season.

On the first team defense was senior lineman Jaden Timbs (27 tackles, 3 sacks) and linebacker Joe Stoll (74 tackles, 6 sacks) — a unanimous selection.

Also earning first team on offense was Willard junior Hayden Meisner, who caught 39 passes for 589 yards and 4 TDs at receiver.

Second team selections on offense for Edison was sophomore center Keegan Smith and senior running back Noah Staley. Daniel as a lineman, and senior defensive back Jakey Need and junior DB Grant Ott were also second team choices. Earning honorable mention for the Chargers was sophomore tight end Logan Lloyd.

For Willard, junior linebacker Jon Rothhaar (116 tackles, 3 sacks) was second team, while sophomore running back Dario Lopez and senior tackle Wyatt Fullard were honorable mention.

 

ALL-BAY DIVISION TEAMS

Most Outstanding Performer: Clay Schulte*, Oak Harbor

First team offense

Quarterback: Jac Alexander*, Oak Harbor, Sr.

End: Connor Gillum*, Port Clinton, Sr.

Receiver: Tyler May, Oak Harbor, Sr.; Jimmy Harkelroad, Huron Sr.; Hayden Meisner, Willard, Jr.

Running back: Clay Schulte*, Oak Harbor, Sr.; Jacob Brewer*, Edison, Sr.; Cooper Stine*, Port Clinton, Sr.

Center: Collin Ohm, Huron, Sr.

Guard: Will Dowling*, Oak Harbor, Sr.; Justin Daniel, Edison, Sr.

Tackle: Gabe Dowling*, Oak Harbor, Sr.; Tim Straka, Edison, Sr.

First team defense

Defensive line: Jordan Arnold*, Oak Harbor, Sr.; Gabe Dowling*, Oak Harbor, Sr.; Jaden Timbs, Edison, Sr.; Collin Ohm, Huron Sr.

Linebacker: Clay Schulte*, Oak Harbor, Sr.; Jacob Brewer*, Edison, Sr.; Joe Stoll*, Edison, Sr.; Jacob Lamb, Huron Jr.

Defensive back: Jac Alexander*, Oak Harbor, Sr.; Jimmy Harkelroad, Huron, Sr.; Connor Gillum, Port Clinton, Sr.; Colin Fauver, Oak Harbor, Jr.

Specialist: Luke Wood, Huron, Sr.

Second team offense

Quarterback: Joey Brown, Huron, Sr.

End: Ryan Ridener, Oak Harbor, Jr.

Receiver: Jonah Sidney, Port Clinton, Jr.; Ryan Nuhfer, Oak Harbor, Sr.; Drew Wennes, Huron, Sr.

Running back: J.J. Holliday, Huron, Jr.; Noah Staley, Edison, Sr.; Justin Wagner, Vermilion, Jr.

Center: Keegan Smith, Edison, So.

Guard: Logan Faulkner, Port Clinton, Sr.; Michael Stout, Huron Sr.

Tackle: Parker Smith, Oak Harbor, Sr.; Steven Motry, Huron, Sr.

Second team defense

Defensive line: Will Dowling, Oak Harbor,Sr.; Caden Chapman, Port Clinton, Sr.; Justin Daniel, Edison, Sr.; J.J. Holliday, Huron, Jr.

Linebacker: Alex Rumbarger, Port Clinton, Jr.; Ryan Ridener, Oak Harbor, Jr.; Jon Rothhaar, Willard, Jr.; Cooper Stine, Port Clinton, Sr.

Defensive back: Jakey Neer, Edison, Sr.; Caden Monak, Huron, Sr.; Tyler May, Oak Harbor, Sr.; Grant Ott, Edison, Jr.

Specialist: Hunter Mominee, Port Clinton, Sr.

Honorable mention offense

Quarterback: Colton Klima, Port Clinton, Sr.; End: Logan Lloyd, Edison, So.; Receiver: Uriah Rhoades, Vermilion, Jr.; Running back: Dario Lopez, Willard, So.; Center: Dylan Snyder, Port Clinton, So.; Guard: Reece Laughlin, Oak Harbor, Sr.; Tackle: Wyatt Fullard, Willard, Sr.

Honorable mention defense

Defensive line: Malachi Steiner, Huron, Sr.; Linebacker: Richie Delaney, Huron, Jr.; Asthon Schroeder, Oak Harbor, Jr.; Defensive back: Zach Weldon, Port Clinton, Sr.; Cole Parker, Huron Jr.; Specialist: Riley Baxter, Vermilion, Sr.

Norwalk Reflector Videos