Honor rolls

EDISON HIGH Honor Roll
Norwalk Reflector Staff
Jul 24, 2010

EDISON HIGH

Honor Roll

*Denotes 4.0 or higher

Grade 9: Erica Anderson, Louis Arreche, Jesse Barron, Matthew Charville, *Kassandra Cooper, Kale Divers, *Demonia Fox, Brady Gelvin, Ryan Hamilton, Dylan Howard, Sophia Johnson, Jacob Kiley, *Kaylinn Koelsch, *Emily Leber, Rachel McIlrath, Emmalee Opfer, Samuel Osterling, Jessika Ott, *Camille Shine, Brian Spence, *Addison Spriggs, Taylor stoll, Jonathan Uther, Kimberly Weilnau, Shane Wolfkill, Amanda Wroblewski.

Grade 10: *Heath Barron, *Kristen Buder, Hailee Busdicker, *Kaitlyn Davis, Laura Deehr, *Sarah Dunnavant, *Christopher Elfers, *Katie Ferman, Ali Jesberger, Heather Johnson, Molly Keller, *Kevin Knight, *James Knittle, Michael Laughlin, Paul Malone, Mackenzie Matula, Liz Matuszewski, Trevor McKinnon, Joshua Molnar, Kayla Nelson, Bryan Nemire, Ryan Neuberger, Aaron Niese, *Cody Noon, Jeffery Ortman, *Cory Schmidt, Nathan Seamans, Patrick Shine, Jennifer Short, *Beth Stallkamp, Nicole Swartz, Megan Thompson.

Grade 11: *Samantha Barclay, Ian Bergstrom, Brianne Bolding, Linda Burnworth, Samantha Buschur, Benjamin Busdicker, *Evan Cornell, Emily Demuth, Kazmir Dinse, Kristin Fahning, Erin Flannery, *Cassandra Grant, Brittany Ground, Alex Heilman, Rylie Holler, Amanda Johnson, Mathew Koelsch, Kayliann Matter, Lisa Mongiardo, Janine Myers, Benjamin Schlotterer, *McKenzie Spriggs, Katie Wallrabenstein, *Jenna Whitacre, *Jamie Wilson.

Grade 12: Jerrod Ackerman, *Joshua Amstutz, Kurt Anderson, Tyler Bolyard, Dawn Bragg, Ashley Burras, Elisa Butler, Christin Close, *Kevin Corso, Marcella DeChant, Joshua Dow, *Lisa Elmlinger, Myles Farais, Cassandra Field, Bethany Ground, Elizabeth Hurst, *Kurtis Kuhl, Ross Livengood, Diane Lux, Nykkytta Mankin, Mitchell McIlrath, Mara Mossman, Kelly Olinger, Kelsey Parker, Bradley Poock, Marisa Roberts, Zachary Rospert, Karra Sabol, Carly Schlotterer, *Bryan Schmidt, *Kathryn Schwab, *Carrie Shover, Caitlin Smith, Spenser Spacek, *Madelyn Stevens, Bryant Strayer, Elizabeth Uther, Dominic Wells, Cody Wiewandt.

Merit Roll

Grade 9: Rachel Ackerman, Timothy Archer, Amanda Blodgett, Kayla Clingman, Kyle Cordle, Kyle Cory, Kaitlynn Douglass, Heather Elber, Jamie Ellis, Michael Elmore, Taylor Emody, Casey Flannery, Joshua Gebelle, Madison Gornek, Renae Hammond, Katherine Harrington, Hillary Johnson, Samantha Martin, Courtney Ostheimer, Tess Ostheimer, Jacob Otto, Joshua Payne, Andrew Sapp, Kallie Schaeffer, Samantha Seiling, Colin Silkwood, Jennifer Smith, Emily Stewart, Katherine Taylor, Elyse Turton, Nathan Wilhelm, Zachary Yovanov, Anthony Zellner.

Grade 10: Russell Bobel, Michael Collins, Melanie Didelot, Ashley Elber, Jacob Forren, Logan Francisco, Rachel Hinojosa, Lisa Houghtlen, Daniel Imus, Andrew Johnson, Antonio Lopez, Sierra Mark, Michael McCann, Megan McClellan, Aaron Opfer, Hannah Pais, Rachel Reilly, Sarah Rospert, Steven Salmons, Clayton Schaeffer, Jacob Schwanger, Michael Skiver, Allison Soviak, Weston Strayer, Jacob Whitehouse, Mariah Wolfe, Jonathan Wolshuck, Brittany Wright, Michael Zakerski.

Grade 11: Stephanie Campana, Abbey Frankboner, Jacob Gebelle, Noah Hill, Logan Jessee, Betsy Keener, Thomas Majoy, Jason Mayfield, Sarah McIlrath, Jessica Niese, Dean Reutter, Randall Robinson, Brittany Schueler.

Grade 12: Ladonna Bragg, Gina Cisco, Jessica Costello, Kelsey Divers, Katelynn Feltman, Stephanie Gordon, Jill Johnson, Thomas Knight, David Lux, Mackenzie McIlrath, Nathan Nemire, Tyler Old, Adam Opfer, Pete Platte, Matthew Plumb, Andrew Schaeffer, Jennifer Schloesser, Noah Sutter, Erica Twardzik, David Whitacre, Keyanna Wolfkill, Bryan Wood. MONROEVILLE JUNIOR/HIGH

High Honors

Grade 8: Marisa Schreiner.

Grade 9: Emily Brown, Kaylin Hauler, Eric Leber, Adam Mastroianni, Brian Ringholz, Jordan Simon, Brandon Welch.

Grade 10: Eric Bischoff, Marcus Brotzki, Christopher Dahs, Katie Drown, Gregory Hauler, Dyer Heyman, Lance Johnson, Rachel Schaffer, Rebecca Schreiner, Joy Thompson, Shelby Timman.

Grade 11: Kayla Beck, Natalie Beck, Bethany Bercheck, Alexandria Bird, John Elmlinger, Stephanie Fleming, Jordan Hamons, Nicole Ruffing, Nicole Ryan, Daniel Schafer, Jenna Schafer, Monica Underwood, Brittany Welch, Leanne Wilhelm.

Grade 12: Seth Adelman, Andrew Ball, Emily Bischoff, Kate Bishop, Ryan Bores, Kayla Carroll, Kenneth Dresser, Hannah Gates, Farrah Heft, Evan Heyman, Katelyn Hohler, Kelly Morman, Jordan Ringenberg, Joseph Scheid, Michelle Scherley, Leanna Schild, Jared Simon, Nick Smith, Patrick Stang, Lauren Stieber, Elizabeth Tyler.

Honor Roll

Grade 8: Ivy Keller, Amanda Kesner, Hannah Koch, Jeremy Krill, Alexandrea Miller, Carolyn Schafer, Ryan Stower.

Grade 9: Mitchell Brewer, Robinson Fester, Marie Gessling, Ida Kluding, Robert Littlejohn, Keisha Long, Amanda Stang, Logan Stieber.

Grade 10: Chelsea Clark, Brandi Kennedy, Shannon Kincaid, Matthew McMorrow, Justin Myers, Ross Stieber.

Grade 11: Kevin Boehler, Brittany Fritz, Olivia Gates, Haley Heyman, Justin Kerner, Randall Littlejohn, Brett McGinn, Tyler Palmer, Airrin Perruchon, Kyle Schafer, Jacob Schwab, Elizabeth Sickinger, Megan Smith, Holly Stang.

Grade 12: Rachel Hancock, Christopher Long, Kyle Martin, Stephanie Perry, Joseph Ringholz, Nicole Schaffer, Megan Sickinger, Johnathan Stang, Alysha Whitacre, Angela Wilhelm, Kasey Wilhelm.

Merit Roll

Grade 7: Courtney England, Taylor Wallen.

Grade 8: Blake Heyman, Chris Phillips, Tai Platte, Madison Smith, Hunter Stieber, Shelby Wilhelm.

Grade 9: McKenzie Alt, Brandon Brown, Haley Dresser, Andrea Franz, Marissa Freeman, Tyler Haughawout, Alexander Hoyt, Rachael Matzek, Melissa Schafer, Rebecca Schild, Dakota Schwan, Mitchell Sweet.

Grade 10: Daniel Ball, Miranda Dragon, Michael Heft, Steven Heyman, Megan Hurst, Nicole Ott, Stacey Pocock, Stephen Roberts, Michael Rockford, Arielle Sisson, Jamie Smith, Nina Taylor, Carrie Wilhelm, Natalie Yeckley.

Grade 11: Casandra Cusano, Crystal Mahl, Whitney Quillen, Brock Schafer, Myles Smith, Erik Syverson.

Grade 12: Daniel Fester, Zachary O'Neil.

MONROEVILLE ELEMENTARY

Honor Roll

*Denotes all As

Mr. Periat: Ashley Kraft, Sean McMurray, Jon Myers, Blake Preece, Brandon Preece, Jordan Sanders, Alexandrea Schaffer, Allison Stang.

Mrs. Roberts: Jaegar Camp, McKenna Cleary, Austin Draper, *Charles Evener, Christin Funni, Jared Gerber, Colt Green, Brandon Hayes, Sam Leitz, Ashley Schaffer, *Tessa Shank.

Mr. Allen: Olivia Doughty, Josh Koch, Morgan Rarick, Nate Tommas, Nick Tommas, Anthony Stieber.

Mrs. Jesse: Brad Barnett, Olivia Clinker, Paige Collingwood, Randie Kendall, Kennedi Stevens.

Mrs. Sweet: Kaitlynn Brewer, Jacob Gerber, Emily Lewis, Candice Smith, Ryan Sweet.

Mrs. Taylor: Makayla Crossan, Jared Kanallay, Karley Riesterer, Maxwell Storm, Makaleigh Thibaut.

Merit Roll

Mr. Periat: Josh Barger, Alex Kamann.

Mrs. Roberts: Hayley Widman.

Mr. Allen: Chris Adkins, Allison Storm.

Mrs. Jesse: Karrie Hartman, Haven Helmstetter, Blake Kime, Cheyanna Littlejohn.

Mrs. Taylor: Elizabeth Heyman.

Mrs. Allen: Craig Hohler.

ST. JOSEPH

First Honors

Grade 4: Mitchell Ott, Quinn Schafer.

Grade 5: Levi Anderson.

Grade 6: Brylie Schafer, Rebecca Schaffer, Abby Swanson.

Grade 7: Jamie Kluding, Olivia Smith.

Grade 8: Regina Doss, Hallie Swanson.

Second Honors

Grade 4: Madeline Bollenbacher, Alexander Darr, Kady Gies, Kyle Kluding, George Latteman, Austin Martin, Alyssa Montana, Samantha Reer, Jeremy Schafer, Adrian Schaffer, Logan Shinski.

Grade 5: McKenzie Adkins, Austin Kramer, Victoria Smith.

Grade 6: Kenzie Heyman, Elizabeth Lambert, Lydia Leber, Colton Ott, Amy Ruffing, Brandon Seifker, Reid Stieber.

Grade 7: Jeremy Bischoff, Bryan Fritz, Ashley Gies.

Grade 8: Kyle Boehler, Bailey Bollenbacher, Arthur Lambert, Sam Schwab.

Third Honors

Grade 5: Jude Doss, Rick Heck, Justin Palmer.

Grade 6: Nicholas Bischoff, Brooke Stieber.

Grade 7: Jake Leibold, Amanda Wilhelm.

Improvement

Grade 4: Madeline Bollenbacher, Alexander Darr, Kady Gies, Keegan Gies, Kyle Kluding, Austin Martin, Alyssa Montana, Mitchell Ott, Samantha Reer, Jeremy Schafer, Quinn Schafer, Logan Shinski.

Grade 5: Levi Anderson, Jude Doss.

Grade 6: Kendra England, Reid Stieber.

Grade 7: Jeremy Bischoff, Bryan Fritz, Krista Gerber, Ashley Gies, Kaitie Heck, Jamie Kluding, Jake Leibold, Sarah Montana, Hayden Pierce, Cori Smith, Olivia Smith.

Grade 8: Kyle Boehler, Regina Doss.

Principals Award

Grade 4: Madeline Bollenbacher, Kady Gies, Austin Martin, Alyssa Montana, Mitchell Ott, Samantha Reer, Jeremy Schafer, Quinn Schafer, Adrian Schaffer, Logan Shinski.

Grade 5: McKenzie Adkins, Levi Anderson, Justin Palmer, Victoria Smith, Abby Wilhelm.

Grade 6: Elizabeth Lambert, Lydia Leber, Amy Ruffing, Brylie Schafer, Rebecca Schaffer, Abby Swanson.

Grade 7: Ashley Gies, Sarah Montana, Hayden Pierce, Olivia Smith.

Grade 8: Kyle Boehler, Bailey Bollenbacher, Regina Doss, Arthur Lambert, Sam Schwab, Hallie Swanson.

WILLARD HIGH

Honor Roll

*Denotes all A's

Grade 9: *Samantha Beverly, *Laura Brubaker, *Stephen Chandler, *Cindy Cheng, *Luke Copley, *Erika DeWitt, *Cameron Ebert, *Nicole Fluharty, *Ashton Garner, *Zachary Goines, *Luke Griffith, *Jessica Knoll, *Emily Laferty, *Carla Luevano, *Benjamin Petrie, *Nicholas Popa, *Jonathan Schloemer, *Melanie Schrader, *Anderson Showman, *Zachary Veletean, *Zack Weilnau, Alexander Bauer, Joseph Bogner, Benjamin Borgelt, Brendon Bower, Erika Chuburko, Megan Coder, Briona Compton, Cody Courter, Cody Frasure, Chase Harter, Carter Holthouse, Katherine Holthouse, Brittany Linville, Kyle McKelvey, Matthew Menard, Courtney Milliron, Elizabeth Moore, Briana Predmore, Claire Regan, Chelsea Sage, Austin Schaffer, Molly Schaffer, Jeremiah Schloemer, Olivia Sherck, Jacy Smith, Marlo Smith, Erika Summers, Briana Vasquez, Samantha Westmoreland.

Grade 10: *Amy Chase, *Alison Doughty, *Christian Felty, *Alexander Heffner, *Beth Hicks, *Justin Lake, *Christina Rees, *Kaitlin Steinmetz, *Stephanie Templeman, Renee Abston, Curtis Baker, Lucas Bogner, Lindsay Bogner, Joshua Brinkmeier, Cody Carpenter, Adam Cok, Logan Coy, Ian Craven, Brianda Cuevas, Kelsey Daniel, Joshua Dille, Ethan Ehrman, Alexander Elmlinger, Brittney Evatt, Kathryn Fuller, Kyleigh Gahr, Christopher Gibson, Kelley Gifford, Jeffrey Goines, Meredith Hamilton, Donna Hansen, Elizabeth Holmer, Patrick Johnson, Lydia Kocher, Dirk Kostoff, Taylor Krueger, William Linville, David Lopez, Morgan Mull, Alyssa Nenzoski, Christina Newsome, Shanise Ousley, Tyler Secor, Molly Smith, Brock Sokevitz, Shannon Spayde, Chelsie Sphaler, Alex Steinmetz, Anna Stephens, Donald Stover, Luis Velasco, Brandon Walcher, Heather Wright.

Grade 11: *Janel Barnett, *Heather Chaffee (PCTC), *Christen Chaffins, *Audra Dewey, *Marcia Gase, *Kimberly Harvey, *Gillian Hicks (PCTC), *Jake King, *Kasey Peeler, *Wesley Popa, *Stephanie Reiderman, Nathan Benich, Kailey Buurma, Rogelio Castillo (PCTC), Jacob Copley, Charles Davis, Kevin Deidrick, Casey Hacker, Jeremy Keene (PCTC), Hilary Kooken, Sylvester Nino, Douglas Opatken, Brooke Pfefferle, Jaclyn Phillips, Victoria Predmore, Jacob Reed, Cody Rogers, Emily Schloemer, Kaleb Secor, Joy Sizemore, Brandon Sokevitz (PCTC), Nicole Steffenhagen, Zachary Thornton, Randall Wade, Kurt Walker (PCTC), Sierra Waters, Cora Zeigler.

Grade 12: *Erica Fletcher, *Tammy Luevano, *Monica Patton (PCTC), *Bradley Polachek, Stephanie Beverly, Christopher Biller (PCTC), Briana Clark, Megan Clark, Matthew Courtright, Christina Daniel, Sabrina Featheringill, Todd Myers, Kira Osborn, Lillian Phillips, Bradyn Robinson, Matthew Schaffer, Jenna Secor, Alexis Shaw, Amanda Sledge, Rance Smith, Matthew Steinmetz, Tracey Stockmaster, Kathleen Wiles.

Merit Roll

Grade 9: Amy Belt, Emma Beverly, Dylan Bohach, Cory Boone, David Caldwell, Amber Christie, Calissa Cofer, Katelyn Danhoff, Benjamin Daron, Marah Foor, Joshua Gayheart, Cara Hartman, Jesse Howell, DJ Cory Leininger, C'Ara McCormack, Nelson Merino, Cody Niedermeier, Chase Osborn, Kaeleigh Owens, Danielle Rohrbach, Robyn Shirey, Kyle Southard, Harley Stephens, Justin Tarr, Tiffani Wallrabenstein, Nicole Zeigler.

Grade 10: Stephanie Beamer, Jill Buss, Elizabeth Courtright, Cayla Gardner, Cody Gowitzka, Kristin Gwinner, Aeronica Hamilton, Kevin Irvine, Samantha Kamann, Brittany Kilgore, Kailey Kimble, Greyson Kline, Desiree Marti, Marra Montgomery, Heather Puckett, Gregory Riemersma, Adam Ryman, Andrew VanPelt, Lucas Zidarin.

Grade 11: Blanca Andrade (PCTC), Kelli Bogner, Abby Funk, Alex Gunaris, Tyler Hanline, Chloe Hartman, Alda Keshena, Ryan Laferty (PCTC), Joseph Leitz, Elizabeth Lenz, Ashley Lydy, Kyle McCormack, Brock Nuhfer (PCTC), Jill Ousley (PCTC), Carisa Painter, Aaron Perez (PCTC), Priscilla Perez (PCTC), Randall Philbrick (PCTC), David Rees, Robyn Robertson, Keith Rowe, Adam Sexton (PCTC), Terra Shepherd (PCTC), Keifer Sherck (PCTC), Nicole Silva, Christopher Summers (PCTC), Megan Tuttle, Christopher Wallace.

Grade 12: Shawn Abston, Tyler Alford, Evan Bailey, Annette Benich, Ashley Booker (PCTC), Tyler Branham (PCTC), Lawrence Cavello, Angela Cofer, Khsara Coll, Kara Danhoff, Sean Devlin, Emily Gerber, Zuri Hall (PCTC), Natasha Hicks, Kimberly Laser, Ross Matteson, Justin McDowell, Thomas Niedermeier, Cassandra Nino, Mandy Reber, Maureen Rice, Jonathan Saccenti (PCTC), Ashley Sexton, J. Tyler Wagers, Lyndsay Wiers (PCTC).