logo


no avatar

New London sweeps at John Speer Invitational

By Norwalk Reflector staff • Sep 30, 2018 at 4:23 PM

COLLINS — State-ranked New London dominated the boys field at the Western Reserve John Speer Invitational on Saturday morning.

The Division III No. 9-ranked Wildcats finished with 32 points — 75 points ahead of runners-up Keystone in the 10-team field. St. Paul (132) was fourth and host Western Reserve (136) was fifth.

New London’s top seven runners each finished among the top 13 runners in the annual 5K run behind Western Reserve High School.

St. Paul’s Noah Avandano was the overall winner out of the 116 runners, crossing the line in 16:45.24.

New London’s Curtis Joppeck was second in 17:00.07, while Carson Coey (17:16.93) was fifth, Dominic Albaugh (17:26.50) was seventh and Mitchell Joppeck (17:34.25) was eighth.

Rounding out the scoring for New London was Caleb Good (10th, 17:42.03), Cole Kropka (12th, 17:54.54) and Tyler Twining (13th, 17:59.17).

Braeden Gest (16th, 18:11.91) and Austin Reed (24th, 18:43.54) also finished in the top 25 for New London.

For St. Paul, Zack Stine (18:16.39) followed Avandano in 17th. He was followed by Ryan Gross (31st, 19:01.03), Collin Liedorff (42nd, 19:27.61), Stephen McHale (50th, 19:49.36), Justin Hammersmith (60th, 20:36.47) and Owen Duncan (69th, 20:50.15).

Sam Beaudin was Western’s top finisher in 18:28.31 in 20th. He was followed by Eli Webb (25th, 18:45.11), Breckyn Hunter (27th, 18:51.65), Logan Rogers (28th, 18:51.97), Damian Henning (46th, 19:38.04), Kaden Boswell (61st, 20:39.35) and Aidan Fry-Silva (75th, 21:17.86).

Monroeville’s Ellis Herner (20:40.93) was 62nd for the Eagles, while Caleb Lykins (21:29.78 was 77th and Layton Hauler (25:40) was 105th.

GIRLS

NL tops host Western

In the girls race, the Div. III No. 12-ranked Wildcats also claimed the top spot among nine teams.

New London scored 43 points, while host Western had 64 — and St. Paul was in third with 78.

New London placed its top seven runners among the top 32 runners out of a total of 102.

Gabrielle Osterland (20:36.31) was fourth, while Kaylin Williams (21:31.01) was sixth and Savannah Shaver (22:00.21) was ninth to pace the ‘Cats.

Rounding out the New London scoring was Abigail Good (12th, 22:18.79), Dana Gustely (14th, 22:29.57), Esther Schmidt (20th, 22:50.49) and Grace Crawshaw (32nd, 23:42.53).

Western was close behind with its seven runners among the top 34.

McKenna Woodruff was seventh (21:43.08), Aliyah Perez (21:46.67) was eighth and Brooke Perkins (22:17.77 was 11th for the Roughriders.

Rounding out the Western Reserve scoring included Tabi Pausch (19th, 22:48.02), Rachel Herbkersman (24th, 23:02.65), Ashlyn Barnhart (26th, 23:07.37) and Madison Weiser (23:49.74).

St. Paul placed its top seven among the top 45 finishers, led by Claire Ceccoli (21:07.14) in fifth place. Cheyene Null (22:21.17) was 13th and Madelyn McCall (22:41.73) was 16th.

Also scoring for St. Paul was Dana Sumpter (22nd, 22:55.94), Catherine Massie (28th, 23:26.88), Alexandra Abel (41st, 24:11.51) and Rachael Beat (45th, 24:20.73).

Monroeville’s Rachel Herner (22:45.71) was 18th, while Adelynn Kradlak (24.03.66) was 39th, Callie Rosser was 60th (25:19.24) and Payton Scheid (25:52.55) was 69th.

Norwalk boys win Div. I at Vermilion

VERMILION — Norwalk had six runners in the top 17 of the overall boys race at Saturday’s Vermilion Invitational — which gave the Truckers the seven-team Division I trophy by a wide margin, 21-to-72 over second place North Ridgeville.

Bay’s Jude Ault was the overall race winner in 16:33.31. Norwalk’s Robert Vazquez (16:36.55) and Kyler Kromer (16:59.26) were second and third out of 109 runners.

Mitchell Sommers (17:12.56) was sixth, followed by Christopher Mohr (17:46.51) in 10th, Cobey Kromer (17:48.66) in 17th and Wyatt Hale (17:53.22) in 17th.

Also for Norwalk, Gabriel Hainline (18:38.65) was 39th.

"These guys are running extremely confident right now,” Norwalk coach Drew Karnehm said. “After last week's performances, they are coming into practices and competitions more focused and ready to go. It is going to be exciting to see what happens here in the next couple of weeks."

In the girls race, Norwalk’s Abigail Hart (22:12.86) was 27th, followed by Ana Henderson (23:10.74) in 42nd, Shyanne Moser (24:21.68) in 54th and Sydney Fox (29:44.58) in 76th.

"Although we are unable to score as a team, these girls are running great races,” Karnehm said. “Each week they are learning and getting faster."

Willard boys 2nd, girls sixth at B.C.

NEW WASHINGTON — The Willard boys cross country team placed second with 79 points behind champion Crestview (68) at Saturday’s Buckeye Central Invitational.

Blake Smith paced the Crimson Flashes in 10th (17:21.73), followed by Zack Keaton (13th, 17:28.42), Landon Schaffer (14th, 17:36.12) and Trenton Rupert (16th, 17:37.98).

Also scoring for Willard was Justin Gillmor (31st, 18:07.76), Jordan Luna (53rd, 18:57.45) and Nick Bauer (19:04.16).

For Plymouth, Levi Robinson was second overall in 16:56.88 out of 174 total runners. Justin Robinson (18:01.74) was 28th and Michael Collins (18:45.75) was 47th.

Plymouth was eighth out of 13 teams.

In the girls race, Willard was sixth out of xx teams.

Morgan Adams (20:49.36) was third overall, followed by Amy Del Angel (21:18.93) in eighth and Elizabeth Dials (22:30.19) was 25th.

Also for Willard, Sylvia Maciel (24:11.70), Araceli Huerta (24:20.32) and Danielle Bowmar (24:21.23) placed 50th, 51st and 52nd, respectively. Madison Clark (68th, 25:17.20) rounded out the scoring for the Flashes.

For the Big Red, Olivia Fidler (23:02.66) was 29th, Eliza Redden (23:13.72) was 35th and Gracie Roberts (24:36.34) was 57th.

Bellevue girls fourth, boys sixth at Old Fort

OLD FORT — The Lady Red finished in fourth place (126) out of 20 teams at Saturday morning’s Old Fort Invitational.

Madelyn Verhoff was 10th for Bellevue (21:06.63), followed by Lindsey Spurlock (15th, 21:34.14), Rylee Bollenbacher (22nd, 21:46.36) and Lilli Ray (42nd, 22:42.28).

Also scoring for the Lady Red was Vanessa Shanaman (44th, 22:46.59), Jamie Vogel (23:12.40) and Grace Booze (79th, 24:21.85).

On the boys side, the Redmen placed sixth (235) out of 21 teams.

Zach Cleveland (17:22.52) was sixth overall for Bellevue, while Cayden Adams (18:11.40) was 22nd. Paul Coffelt (18:59.26) was 47th, followed by Cooper Fought (63rd, 19:19.98), David Lugo (97th, 20:16.20), Ryan Hildebrandt (105th, 20:33.19) and Noah Alda (107th, 20:35.29). 

VOLLEYBALL

Monroeville 3, Mohawk 1

SYCAMORE — The Eagles played in their second of three matches involving state-ranked teams in a span of six days with Saturday’s non-league win over Mohawk. 

Monroeville — ranked No. 6 in the latest Division IV state coaches poll — came away with a four-game win over the No. 10-ranked Warriors, 25-23, 28-26, 16-25, 25-22.

Maura Brown had 15 kills and three blocks for the Eagles (14-2), with Kelsie Palmer adding 11 kills and three blocks, and Kyle Brooks with eight kills and five blocks.

Camryn Hedrick had 44 assists, with Adrian Barman adding 21 digs.

Also for the Eagles, Stacia Stieber was 11 for 11 serving with 20 digs, Maddie Elmlinger had 19 digs — and Kelsie Palmer was 19 for 19 serving with an ace and 14 digs.

Monroeville lost in five games to No. 8-ranked St. Paul last Tuesday, topped the No. 10 Warriors on Saturday — and travel to Div. II No. 12 Bellevue tonight.

St. Paul goes 2-1 at Crestview Invite

CONVOY — St. Paul lost a two-point game in the third set to powerhouse Marion Local, but bounced back to finish 2-1 at the loaded Convoy Crestview Invitational on Saturday.

St. Paul opened with a three-game win over Edison (5-11), 25-23, 22-25, 25-12. In the win over the Chargers, Megan Hammersmith had 11 kills, while Kamryn Maxwell and Anna Lukasko each had eight kills.

Dyllan Knoll had 18 assists and Hammersmith had 17, whileKennedy Stang had 30 digs and Maxwell added 22.

The Div. IV No. 8-ranked Lady Flyers (13-3) then lost a tough match against Marion Local — ranked No. 4 — 25-23, 24-26, 25-23. Maxwell finished with 13 kills and 34 digs in the loss.

Also for St. Paul, Knoll had 18 assists and Hammersmith had 15. Stang had 22 digs and Lauren Chandler finished with 17, and Lukasko added eight kills again.

St. Paul then bounced back with a win over host Convoy Crestview (12-5) by scores of 25-14, 25-23. Maxwell had eight kills and Hammersmith contributed seven. Chandler and Maxwell each had 11 digs, while Stang had 10. Knoll finished with 17 assists.

Div. III No. 2-ranked Ottawa-Glandorf topped Marion Local in the finals of the tournament, while the field also included Div. IV No. 9 Arlington and South Adams (10-5). Maxwell and Hammersmith were both selected to the all-tournament team.

Norwalk goes 1-2 at Perrysburg Invite

PERRYSBURG — The Norwalk volleyball team lost to a pair of state-ranked Div. I programs at Saturday’s Perrysburg Yellow Jacket Invitational.

Norwalk (10-8) opened with a two-game loss to No. 13-ranked New Philadelphia (17-2) by scores of 25-16, 25-21. Up next was host Perrysburg (13-5) — ranked No. 18. Norwalk lost by identical scores of 25-22, 25-22.

Norwalk then responded with a win over Kettering Alter (8-10) in two tight games (25-23, 27-25). Kettering Alter and Norwalk had previously played twice in the Div. II state semifinals (2002, 2012), with each team winning once.

BOYS SOCCER

Brookside 2, Norwalk 1

SHEFFIELD — The Truckers dropped Saturday’s non-league match against host Brookside.

Scoring the lone goal for Norwalk (4-7-1) was Garrison Smith, while Tyler Clark made seven saves at goalkeeper for the Truckers.

GIRLS SOCCER

Edison 7, Port Clinton 0

MILAN — The Chargers got a four-goal game from Aliyah Caporini in Saturday’s SBC Bay division rout over visiting Port Clinton.

Also scoring for the Chargers was Hanna Ceja, Piper Nickoli and Claire Treece. Elizabeth Pruitt and Claire Treece combined to stop 12 shots on goal to keep Port Clinton off the scoreboard.

Recommended for You

    Norwalk Reflector Videos